top of page

MOTUL - Stříbro

VE STŘÍBŘE SE UŽ ROZDÁVALY PRVNÍ TITULY!

Podzimní, 6. závod seriálu MOTUL MX RACING 2024, opět nezklamal. Stříbro se řadí mezi nejlepší klasické motokrosové tratě v ČR, navíc trať byla přímo fantasticky upravená, prakticky se, díky pořadatelům, skoro vůbec neprášilo a nebyla to ani takzvaná „jednokolejka“, takže se dalo po celé trati krásně předjíždět. Možná i proto si přijelo zazávodit 159 jezdců (mezi nimi i Němci a Rakušané), což byla velmi dobrá účast. A i diváků se dostavilo požehnaně, takže dokázali vytvořit skvělou kulisu. Dle pořadatelů jich bylo celkem 1200 platících + dalších 800 (děti do 15 let a senioři), kteří měli vstup zdarma. Vynikající byli rovněž komentátoři Míra Šimek s Petrem Maršálkem, kteří vytvořili úžasnou a vzrušující atmosféru. Jediným stínem bylo to, že „Stříbrská bestie“ si vybrala v druhých sériích svou daň a došlo k vážnému úrazu německé závodnice Abelové. Naštěstí se později ukázalo, že to zase tak moc vážné nebylo a že došlo „pouze“ k poranění ramene.

Patron trati Sv. Petr objednal příjemné počasí (24°C), stánky s občerstvením zase zařídily bohatou nabídku – takže shrnuto a podtrženo – MOC PĚKNÉ A ZVLÁŠTĚ VE SPOJENÉ TŘÍDĚ MX1 + MX2 I DRAMATICKÉ ZÁVODY.

Závody ve Stříbře již ve 3 případech už určily, kdo se stane letošním krajským přeborníkem: v dívčí kategorii to je Daniela Feglarová, v kat. VET50+ Roman Skalka a v MX2 LIC Jaroslav Strnad. Nikdo z těchto tří již nemůže být bodově dostižen.

„Fegina“ sice vůbec neměla svůj den, mezi muži poprvé nebodovala, ale díky velkému bodovému náskoku z úvodu seriálu jí titul právem patří.

Velký favorit HMX2 Josef Oláh našel přemožitele v podobě 18-ti letého mladíčka z Rakouska Alexandera Bognera, který zvítězil v obou jízdách, i když v 1. jízdě byl rozdíl mezi ním a Oláhem pouhých 0,472 vteřiny. 2. jízda ale Pepovi nevyšla a skončil až na 15. místě. Rozhodnutí o mistrovi tak tedy nepadlo, protože Valoušek se Strejcem na něj ztrácejí shodně 34 bodů a vše je tedy otevřeno.

To Jarda Strnad v kat. MX2L (i když 2x dojel vždy za Kučeříkem) má své jisté, stejně tak Roman Skalka (VET50+), který nenechal nikoho na pochybách, kdo letos kraluje této kategorii a 2x zvítězil.

Dalším velkým suverénem je v kat. 85 ccm Martin Smolka, který zvítězil ve všech jízdách, kdy startoval. Nebýt jeho absence v Horšáku, bylo by i tady již rozhodnuto. A to se navíc ještě rozhoduje čemu se bude v budoucnosti věnovat – motokrosu nebo hokeji? Konkurovat mu teoreticky může pouze jeho týmový kolega Matěj Páša, kterému patří celkově 2. místo, ale na Martina ztrácí propastných 36 bodů.

V kat. HMX1 účinkuje taky jeden velký suverén a jeho jméno je Adam Lauber. Ten taky zvítězil ve všech jízdách, kdy startoval (celkem jich bylo 6), ale vzhledem k tomu, že 3 závody vynechal tak je mimo ze hry o titul.

Kat. VET40+ zcela ovládl dvěma vítěznými jízdami navrátivší se Tomáš Lhotský. Nicméně obhájce loňského titulu Jindra Sedlák suverénně kráčí za svým cílem a ve Voticích mu stačí k titulu získat pouhých 6 bodů. To v kat. VET60+ je situace mnohem dramatičtější, protože obhájce titulu Pavel Nový po svém vítězství stáhnul bodový rozdíl na J. Potůčka na pouhých 20 bodů.

V kat. MX2R zřejmě o titulu rozhodne „bratrovražedný boj“ mezi Zděnkem a Tomášem Vitnerovými, které od sebe dělí pouhých 6 bodů. Škoda, že Jan Šlajs vynechal několik závodů, ale jeho poslední 4 vítězné jízdy leccos napovídají do příští sezóny.

Absolutní špičku v seriálu představuje kat. MX1. MX1R ovládl ve Stříbře Jakub Kos se stejným bodovým ziskem jako Matyáš Janda, kterého může mrzet, že neabsolvoval všechny závody. Obhájce titulu Jakub Zelinka to bude mít s obhajobou dost těžké, protože na vedoucího Petra Bulíka ztrácí už 35 bodů. Ale možné je všechno….

Vrcholem závodů byly souboje v kat. MX1L mezi Petrem Bartošem (1. místo), Patrikem Liškou (2. místo), Jakubem Menclem (4. místo) a Mirkem Burešem ml. (3. místo). Zvláště posledně jmenovaný překvapil svým úžasným výkonem, protože díky svým pracovním povinnostem prakticky netrénuje a na motocyklu seděl naposledy při závodech v Horšáku. PARÁDA MIRKU!

Zbývá ještě oznámit vítěze té nejmladší kategorie 65 ccm, kterým se stal David Hroch .

Finálový závod nás čeká ve Voticích v sobotu 12. 10. 2024 a jako jediný se pojede společně s Jihočeským krajem.